Irak, Süleymaniye’deki Goptapa Bazian Su Temin Projesi, bölgenin önde gelen iki sanayi grubu olan Mass
Group Holding ve Qaiwan Company’nin sahibi olduğu önemli bir yatırım. Proje kapsamında nehirden alınan su, üç pompa istasyonu ve bir su arıtma tesisi vasıtasıyla beş büyük sanayi tesisine taşınmakta ve bu tesislerde proses suyu olarak kullanılmakta. Projede yer alan üç pompa istasyonunun her birinde beş adet orta gerilim elektrik motoru ve beş adet çift emişli çok kademeli santrifüj su pompası bulunuyor.

PdMechanics, projeye uzaktan durum izleme ve arıza teşhis hizmeti sağlamakta. Pompaların titreşim verileri sahadan buluta aktarılıyor. PdMechanics Durum İzleme Merkezi tarafından veriler online takip edilip arıza teşhisine yönelik algoritmalar ile pompa arızaları erken safhada tespit ediliyor ve müşteriye bakım önerileri
sunuluyor.

Projenin İşletme Müdürü Gendal Entel, “Etkili bir bakım programı için toplam titreşim değerinin izlenmesi yeterli değildi.” diyor. “Toplam titreşim değerini gösteren standart bir SCADA sistemi ile ölçtüğümüz yüksek titreşimlerin nedenini anlamak günler alıyordu.  Arızayı teşhis etmek, özellikle bizim gibi uzak bir coğrafyada bulunan tesisler için zor olabilir. Örneğin, eğilmiş bir şafttan şüpheleniyorsanız, şaft ölçümü için en yakın atölye yüzlerce kilometre uzakta. Pompa durdurulmadan önce bakım amaçlı ne yapılması gerektiğini belirlemek için, sadece alarm uyarıları veren standart durum izleme sistemlerinden arızayı teşhis edebilecek çözümlere geçmeye karar verdik.”

PdMechanics, sensörler, bulut platformu ve arıza teşhis mühendisliği hizmetlerini kapsayan anahtar
teslim bir çözüm sağlayarak müşterinin bakım verimliliği ve tesis güvenilirliği konularındaki ihtiyaçlarını karşıladı. PdMechanics’den Can Uslu “Online durum izleme ve arıza teşhis hizmetimizle tesisin bakım ve işletme maliyetleri önemli ölçüde azaldı. Özellikle pompa fanında oluşan arızaları erken safhada tespit ederek temin
süresi uzun olan yedek parça ve gerekli bakım organizasyonları için geri bildirimlerde bulunuyoruz.”

PdMechanics, Covid-19 pandemisinin ortasında hiçbir kesinti olmaksızın projeye online durum izleme ve arıza teşhis hizmeti sağlamaya devam ediyor. PdMechanics geri bildirimleriyle bakım faaliyetlerinde şimdiden yüzlerce adam-saatlik tasarruf elde edildi ve plansız duruşların önüne geçildi. 

  • Post published:Mart 3, 2022
  • Post last modified:Ağustos 17, 2022